Гранти для підприємців: де взяти і як шукати?

13.06.2018 14:25

Традиційними в нашому сприйнятті джерелами фінансування господарської діяльності є: власні гроші, гроші, які залучаються від партнерів по бізнесу, прибуток після сплати податків, банківські кредити, торговельні кредити, державне бюджетне фінансування, державне замовлення і ще низка можливих джерел. Сектор малих і середніх підприємств є невід’ємним елементом будь-якої господарської системи, без якого економіка і суспільство в цілому не можуть нормально існувати і розвиватися. Хоча рівень науково-технічного і виробничого потенціалу будь-якої розвиненої держави визначають великі підприємства, однак основою життя цих країн є малий і середній бізнес як найбільш масова, динамічна та гнучка форма ділового життя. Великі форми підприємництва сприяють підвищенню загальногосподарської ефективності за рахунок економії на масштабах діяльності, а малий і середній бізнес надають економіці гнучкість, мобільність, здатність до швидких структурних та технічних зрушень. Саме через цю особливість в усьому світі приватні та інституційні інвестори приділяють увагу питанню розвитку та підтримки малого і середнього бізнесу.

Що таке грант і його деякі особливості

Грант – це безоплатна субсидія підприємствам, організаціям і фізичним особам в грошовій або натуральній формі на здійснення будь-якої діяльності з подальшим звітом про їх використання. У нашому випадку – це стартовий капітал підприємця.

Пошук і отримання гранту – досить непросте завдання, однак гроші з неба взагалі не падають. Так що, якщо у вас є цікава, нестандартна, а головне – економічно обґрунтована ідея, можна спробувати отримати на її реалізацію спонсорські гроші.

Грант відрізняють деякі особливості, про які одержувачу варто знати ще перед подачею заявки. Він виділяється не особисто приватному підприємцю, директору або іншій фізичній особі, а саме організації під цілком певні цілі. У разі нецільового витрачання виділених коштів керівна особа буде нести передбачену законом та статутом донора відповідальність.

Розмір і цільове призначення виділених на грант коштів визначається ще на етапі створення концептуальної ноти або бізнес-плану і в подальшому не підлягає тотальному перегляду. Тому претенденту перед подачею заявки необхідно ретельно продумати бізнес-ідею і прорахувати суму, необхідну для її реалізації. При цьому ставку потрібно робити не на оригінальність і незвичність проекту в цілому, а саме на його реалістичність і компліментарність основних пріоритетів донора.

Практика показує, що саме такі заявки мають найбільше шансів на успіх. Не варто в пошуках гранту подавати заявки в усі підряд фонди і організації, адже кожна з них фінансує підприємства певної сфери. Якщо подана заявка явно не відповідає тематиці гранту, вона з великою імовірністю буде відхилена.Уважно ознайомтеся з усією інформацією про грант: на що він виділяться, скільки ви можете отримати. Більшість відмов відбувається через невідповідність заявок тематиці гранту. Якщо вже сильно хочеться, можна за допомогою професійних консультантів просто підігнати свої бізнес – завдання до цілей фонду донора. Але будьте готові до відмови організації, створеної для розвитку і підтримки ІТ сектора, якщо ви до цього займалися роздрібним продажем китайських іграшок.

У кого можна отримати фінансування на бізнес?

Безумовний лідер на «грантовому» ринку України – США. Але максимум, на який ви можете розраховуватиу комерційному плані – це «громадянська освіта». Всі сили американських меценатів кинуті, як ви здогадуєтеся, на підтримку демократичних ініціатив та боротьбу з корупцією.

Однак існує досить велика кількість організацій, що надають гранти на розвиток бізнесу. Особливо активно в сфері надання грантів працюють міжнародні організації, такі як ООН, ЮНЕСКО, USAID та ЄС, Швейцарська агенція розвитку та співробітництва (SDC), WNISEF, CIPE (Центр міжнародного приватного підприємництва), Глобальний Інноваційний Фонд (GIF), Global Technology Foundation, IREX (Рада міжнародних наукових досліджень та обмінів).

Вам потрібно постійно стежити за їх інформацією щодо програм підтримки малого і середнього бізнесу. Але перш, ніж ви побачите відповідний для вашої бізнес – ідеї конкурс, не забудьте зробити елементарні речі. Перевірити географічні та секторальні вимоги до претендентів на отримання гранту, а також технічні вимоги до документів, що подаються. Чи будете ви в змозі надати в пакеті документів стратегію розвитку вашого підприємства, статутні документи, фінансові і податкові декларації, на вимогу конкурсної комісії бути відкритим для їх аудиту? Крім того, окремі держави – ті ж США, Голландія, Норвегія і Фінляндія проводять різноманітні програми з підтримки приватного бізнесу. Детальніше про діючі програми можна дізнатися на офіційних сайтах посольств.

Ще одним цікавим джерелом отримання гранту на бізнес – ідею можуть стати програми і конкурси бізнес – ініціатив Транснаціональних корпорацій. Адже такі гіганти як Coca Cola, Nike, Dupont, Shell та інші в рамках політики глобальної інтеграції їх ділової активності систематично проводять конкурси у світі. Думаю, представники аграрного бізнесу в Україні вже чули про таку діяльність Монсанто і Кернелл.

Оголошення про гранти не висять на кожному стовпі, як «здам» або «куплю», тому першочергове завдання підприємця, який хоче отримати грант, уточнити в місцевій адміністрації, де і як він може дізнатися про проведення конкурсів. Або на сайті державної структури уважно ознайомитися з умовамиучасті у таких програмах.

Сьогодні Кабінет Міністрів України не надто переймається своєю прямою функцією підтримки пристойних умов для розвитку малого і середнього бізнесу, однак такі програми раніше існували і цілком можуть знову з’явитися у найближчій перспективі на рівні державної підтримки. За цим треба стежити, особливо за цільовими програмами фінансування!

Також перспективною у сенсі отримання живих грошей на бізнес-цілі є допомога індивідуальних інвесторів, великих бізнесменів-меценатів, які інвестують власні кошти у цікаві їм проекти. Контакти таких персон при бажанні можна дізнаватися у колах асоціацій підприємців, ділових клубах (як приклад, Харківський Клуб Підприємців) і організаціях роботодавців.

Де шукати?

Як відомо, під лежачий камінь вода не тече, тому шукати доведеться довго і старанно, а може бути і швидко – як кому пощастить. Якщо ви налаштовані на постійну роботу з фондами, раджу звернутися до послуг професійних консультантів, які зможуть швидко і оперативно зробити для вас добірку донорів. Самі ви також можете звернутися до Міністерства економічного розвитку України, посольства, місцеву адміністрацію з питанням про існування програм грантів підтримки бізнесу. Ви можете відвідати центри фондів, що цікавлять вас, якщо такі є у вашому регіоні або представлені в Києві. Якщо немає – можете замовити поштою каталог Foundation Directory, який об’єднує понад 100 000 американських фондів і корпоративних спонсорів. Аналогічний фонд є і в Європі, він називається European Foundation Center, його місія – фінансування проектів в Європі та за її межами. Звертатися в EFC можна англійською та французькою мовами. Ту ж інформацію ви зможете знайти в інтернеті, на сайтах самих фондів. (https://bit.ly/2tblUVR) 

Які документи?

Оформити пакет документів не так складно, просто потрібно бути уважним. Як правило, від вас зажадають надати найменування проекту, його мету, що ви очікуєте отримати в результаті, вказати терміни і етапи реалізації проекту, приблизну його вартість і основні фінансові показники. Для отримання гранту необхідно у встановлені терміни подати на розгляд: концептуальну ноту, бізнес-план, свідоцтво про державну реєстрацію, копії установчих документів, копії всіх сторінок паспорта, заявку за встановленою формою. Іноді можуть вимагати супровідний лист з поясненнями, чому ваш проект важливий і заслуговує на підтримку. Додатково можуть зажадати рекомендації. Тому, крім розважливості, треба бути коротким і дуже переконливим. Певні навички красномовства вам не завадять. Приватні, особливо іноземні фонди, можуть запитувати додаткову, і часом, здається, абсурдну документацію, так що будьте до цього морально готові.

Кому дають?

При відборі учасників програми підтримки малого бізнесу у різних випадках діють різні критерії. Якщо фінансування виділяє закордонний фонд, то для нього головне – повне цільове використання коштів відповідно до затвердженого бізнес-проекту, дотримання бюджету і часу. Тому, як правило, закордонні спонсори охочіше вкладають кошти у представників бізнесу, які раніше вже отримували гранти. Державі ж за своєю функцією важливо забезпечити зайнятість і соціальний захист населення. Тому щорічно місцеві органи влади визначають пріоритетні для свого регіону сфери господарювання. У розвитку саме цих галузей найбільше зацікавлена ​​держава, а значить, підприємцям, які обрали відповідний напрям діяльності, отримати грант буде простіше. І якщо іноземці вважають за краще давати гроші бувалим «гравцям», то держава повинна віддавати перевагу новачкам, яким потрібен впевнений старт: випускникам вузів, безробітним, тим, хто потрапив під скорочення, одиноким матерям, інвалідам, військовим у відставці або ВПО (внутрішньо переміщеним особам).

На які цілі можуть дати?

Легше отримати грант на оренду приміщення, придбання сировини та матеріалів, якщо проект дольовий (частина передбачуваних витрат на купівлю устаткування гасить зі своїх коштів заявник, а залишок по проекту виділяє інвестор). Деякі фонди, наприклад, відмовляються виділяти кошти на виплату зарплати. Інші ж, в основному закордонні спонсори, до фінансування даної статті витрат ставляться без заперечень. При наданні гранту на розвиток малого бізнесу чітко спостерігається різниця між державними і зарубіжними фондами у визначенні пріоритетних сфер діяльності, під які виділяються кошти. В принципі, більшість фондів готові профінансувати інновації в галузі економіки і бізнесу, і навіть в області екології, демократії, культури та суспільства, соціального підприємництва.


ДЖЕРЕЛО - bit.ly/2sUDJZD

Розділи сайту

Контакти

  • 04071, м. Київ, вул. Воздвиженська, 56, офіс 604
  • +38 (044) 580-02-58
  • info@25h8.com